U bent hier

Nieuwsbericht: 15 oktober 2018

Programma herdenking einde eerste wereldoorlog

Exact 100 jaar geleden eindigde de Eerste Wereldoorlog. 2018 was een herdenkingsjaar. Er werden dan ook talloze activiteiten en evenementen georganiseerd. Ook Merelbeke liet in 2014 deze vaak vergeten periode niet aan zich voorbijgaan door de uitgave van een publicatie, het organiseren van lezingen en een tentoonstelling, de restauratie van een oorlogsgraf en het voorzien van eretekens op graven van soldaten.

De meest merkwaardige gebeurtenis was de ontdekking van de bijzondere band die onze gemeente heeft met Kampenhout: in augustus 1914 vingen Merelbekenaars 181 vluchtelingen uit Kampenhout twee maanden op. Een gebeurtenis die een herdenking verdient: in november en december 2018 willen beide gemeenten een vredesconcert organiseren in Kampenhout en in Merelbeke.

Ook inwoners en verenigingen uit onze gemeente organiseren ter ere van de WO I-herdenking verschillende activiteiten:

 

Donderdag 1 november van 17 tot 18 uur: ‘Réveil’ op de begraafplaats van Bottelare

Réveil wil een eerbetoon zijn “aan de wortels van elke gemeente”, een herdenking van de mensen die ons in de dood zijn voorgegaan. Er is een optreden van de groep RUBIN rond de Merelbeekse Eva Mertens, afgewisseld met getuigenissen en gedichten rond WO I, gebracht door Martine Van Brakel.

Een warme oproep: breng een kaars of lantaarn mee én kom op een ingetogen manier en in groep rouwen op de begraafplaats van Bottelare.

 

www.réveil.org.

 

Dienst erfgoedprogrammatie, erfgoed [at] merelbeke.be, 09 210 32 92 (enkel in de voormiddag)

 

Woensdag 7 november om 19.30 uur: Lezing ‘100 jaar vluchten’ door Jürgen Soetens (consulent Landelijke Gilden) in ontmoetingscentrum Munte. De vluchtelingenproblematiek vandaag en 100 jaar geleden; inkom 5 euro

 

(Contact: Antoine Aelterman, 09 362 10 99)

 

Zaterdag 10 november

 • Herdenking Wapenstilstand
  • Om 10.30 uur aan het monument op het kerkhof in Melsen
  • Om 11 uur aan het monument op het kerkhof in Schelderode
  • Om 17 uur aan het monument aan de kerk in Lemberge
  • Na de mis van 18 uur aan de het monument aan de kerk in Bottelare
 • Om om 15 uur: ‘Herdenking 14-18’ - Koor Sint-Pieterskoraal Merelbeke in de kerk van Merelbeke centrum.

Orgel (Jan Van den Daele), zang, voordracht o.l.v. Dirk Steyaert; inkom 8 euro (Kaarten in voorverkoop 7 euro)

(Contact: 09 230 92 13)

 

Zondag 11 november:

 • Herdenking wapenstilstand
  • Om 9 uur aan het monument aan de kerk in Munte
  • Om 10 uur aan het monument aan de kerk in Flora
  • Na de mis van 11 uur aan het oorlogsmonument in Merelbeke.centrum

(Contact: dienst onthaal en informatie, 09 210 32 85)

 • Deelname project ‘Onze vergeten helden’ van het ‘War Heritage Institute’ met plaatsing van ereplaatjes op graven van overleden soldaten van WOI

(Contact: dienst archief, 09 210 33 05)

 • Wandeling ‘Betonnen getuigen, stille getuigen’

Start Munteplein om 14.30 uur – gratis deelname

(Contact: De Muntenaar, 0471 07 11 45)

 • Oorlogsliederen van Norbert Detaeye

Sint-Bonifatiuskerk Munte om 16.30 uur; inkom 10 euro

(Contact: De Muntenaar, 0471 07 11 45)

 

Van dinsdag 27 november tot eind december: gratis tentoonstelling met gids die het verhaal brengt over WOI. Een samenwerking met de Nationale Strijdersbond. Doelgroepen: scholen of organisaties. Te reserveren.

(Contact: diensten archief en erfgoedprogrammatie, 09 210 32 92)

 

Zondag 9 december om 15 uur:

 • Vredesconcert in de O.L.V.- Van de Rozenkranskerk (Merelbeke-Flora) door de harmonieën van Merelbeke en Kampenhout. Bezoek van Kampenhout aan Merelbeke. Reserveren is noodzakelijk wegens beperkte plaatsen. (Contact: dienst archief, 09 210 33 05)
 • Planten vredesboom om 11.30 uur: in het parkje langs de Plataan wordt een winterlinde als vredesboom geplant die in het teken staat van de vluchtelingen van Kampenhout. Na het planten volgt een kranslegging door de gemeenten Merelbeke en Kampenhout. (Contact: diensten archief en erfgoedprogrammatie, 09 210 33 05)
 • Réveil
Réveil

Blijf op de hoogte

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief